Od kdy má dítě začít spát samo ve svém pokoji?

with Žádné komentáře

Každý rodič se dříve nebo později ocitne v situaci, kdy bude řešit otázku, kdy je vlastně ten správný čas přesunout své děťátko z ložnice do jeho vlastního dětského pokoje.

Od kdy má dítě spát samo ve svém dětském pokojiFoto kredit: Pixabay

Názory na to, kdy by dítě mělo spát samostatně se různí. Internet je zahlcen hromadou různých statistik, výzkumů a průzkumů všeho druhu, což může lecjaké mamince při rozhodování pěkně zamotat hlavu. Často se snaží najít řešení v různých diskuzích s dětskou tematikou, kde se může podělit o své obavy a zároveň načerpat podporu a cenné rady od jiných maminek.

Kdy je tedy vhodná doba pro spánek dítěte bez blízkosti rodičů? Podle odborníků z Pennsylvánské univerzity by dítě mělo spát oddělně již v půl roce. Tento názor podložili dlouhodobou studií, která tvrdí, že děti, které spaly odděleně samostatně již od šestého měsíce života, spaly v průměru o 45 minut déle a kvalitnějším spánkem než děti, spící v bezprostřední blízkosti rodičů. Jiní odborníci zase tvrdí, že dítě by mělo spát v ložnici spolu s rodiči do jednoho roku, aby nepociťovalo stres a úzkost z odloučení.

Mnoho rodičů se dřívějšímu přesunu dítěte do pokojíčku brání ze strachu ze syndromu náhlého úmrtí kojenců, které se může vyskytnout během prvních šesti měsíců života. Řešením je monitor dechu, který snímá dýchací pohyby u kojenců a v případě, že během 20 vteřin není zaznamenán dýchací pohyb, spustí se výstražný signál. Je však důležité podotknout, že monitor dechu nijak nepomáhá předejít výpadku dýchání, ale pomůže včas reagovat na tuto situaci a včasně zahájit případnou resuscitaci děťátka. V případě, že se tedy rozhodnete pro oddělené spaní vás a vašeho miminka třeba již po šestinedělí, je monitor dechu velmi vhodná varianta pro váš klidnější spánek. Alespoň do doby, než se začne vaše děťátko více hýbat, vrtět, případně se již dokáže překulit. V tom okamžiku bude monitor dechu hlásit falešné poplachy a je po klidném spánku.

Jistě je důležité také zohlednit, jestli je dětský pokoj v těsné blízkosti vaší ložnice a nebo při každém povzdechu, který se ozve z dětské chůvičky, poběžíte přes půl bytu nebo až na druhou stranu rozlehlého domu. Troufám si tvrdit, že každá maminka malého hladovce, který se o svou porci mléka hlásí každé dvě hodiny, upřednostní pohodlí ložnice před maratonem mezi dětským pokojem a ložnicí a to jen proto, že „nějací“ odborníci (vesměs muži) tvrdí, že dítě nemá v ložnici rodičů co dělat.

Ať už se rozhodnete zajistit děťátku samostatné spaní dříve nebo později, budete stát před další otázkou a to, jak by vlastně mělo vypadat samotné usínání? Je správné nechat dítě usnout o samotě nebo zůstat dokud neusne? Pokud zůstanu, jak v pozdějším věku dokáže dítě zvládnout usínání bez mé přítomnosti nebo přítomnosti tatínka? Jednoznačně se asi moment samostatného spaní dítěte určit nedá, nicméně osobně zastávám názor, že bychom neměli své děti uměle oddělovat na dobu spánku jen proto, že to někdo někde napsal nebo proto, že je to pro náš vlastní spánek pohodlnější.

Stejně jako kočka nepřenáší na noc svá koťata spát do sousedního sklepa, fena neodchází od štěňátek spát do vedlejší zahrady, i my lidé bychom se měli přiklonit spíše k neslyšnému hlasu matky přírody než zaručenými radami odborníků co je a co není pro naše děti dobré a nejlepší. Samozřejmě, nic by se nemělo přehánět. Je mnoho maminek, jejichž striktní a nekompromisní přístup v otázce usínání se nemusí ostatním zamlouvat a naopak maminky příliš benevolentní, které celou noc své dítě opečovávají, v něm nevědomky mohou potlačovat žádoucí vzorce, které děti učí samostatnosti. Pro všechny maminky a táty bez výjimky však platí, že rozhodnutí kdy a jak se jejich dítě naučí spát ve svém samostatném dětském pokoji, je jen a pouze na nich. My ve Spaceglo.cz rádi přispějeme k neuvěřitelně pohodovému usínání dětí realistickou noční oblohou na strop, ať pokojíčku nebo ložnice :-)

Ať už se však rozhodnete tak či onak, pro pohodové usínání dětí jsou maximálně důležité spánkové rituály a příjemná atmosféra v dětském pokoji. Dítě se pro příjemné usínání MUSÍ cítit opravdu dobře, musí cítit bezpečí a vnímat klid a pohodu, která přispěje ke kvalitnímu spánku. Ale jak toho dosáhnout? To si řekneme v následujícím článku, který obsahuje mou osobní zkušenost a super trik, otestovaný mnoha maminkami i tatínky...

 

Realistická noční obloha Spaceglo pro pohodové usínání dětí

Objednejte si ještě dnes své vlastní realistické hvězdné nebe na strop ložnice nebo dětského pokoje