Co je Večernice, Jitřenka, Polárka a Severka aneb udělejme si v tom konečně jasno.

with Žádné komentáře

Tak aby bylo jasno hned od počátku... Polárka neboli Severka je hvězda. Večernice a Jitřenka jsou objekty různé, může to být jak hvězda, tak i planeta. Dále budeme pokračovat již maličko více do hloubky.


POZNÁMKA AUTORA: Na konci tohoto článku naleznete slevový kód v hodnotě 100,-Kč na nákup kteréhokoliv ručně vyrobeného hvězdného nebe z naší dílničky :-) Jak vypadá hvězdná obloha ze Spaceglo? Podívejte se na krátké video. 

 

A nyní zpět k článku...

Večernice a Jitřenka

je označení (mohli bychom tyto výrazy psát tedy i malými písmeny) pro poslední zářící objekt, viditelný na časné ranní obloze (Jitřenka) respektive první zářící těleso, viditelné na ztemňující se obloze po západu slunce (Večernice). Nejznámější Večernicí nebo Jitřenkou bývá často druhá planeta sluneční soustavy Venuše, zapadající za obzor až po Slunci, ale může to stejně tak být i některá z hvězd, například Sirius. Pro zajímavost, Venuše je třetím nejsilnějším přírodním zdrojem světla, dopadajícím na naši planetu, hned po Slunci a Měsíci a lidé si ji většinou pletou s jasnou hvězdou, nebot´ na první pohled tak vypadá.

Večernice nebo Jitřenka? Polárka nebo Severka?
Foto kredit: fdecomite – https://www.flickr.com/photos/fdecomite/466441464/

Ihned po západu je Venuše, coby Večernice, již jasně viditelná pouhým okem a po setmění se rozzáří takovou intenzitou, že ji nejen nelze přehlédnout, ale je prakticky nemožné si ji splést s jakýmkoliv jiným zářícím objektem na obloze. Mnoho pozorování neidentifikovatelných létajících objektů (UFO z anglického jazyka unidentified flying objects) je přisuzováno právě Večernici, kdy se v její roli představuje právě planeta Venuše. Jitřenkou se stává Venuše v okamžiku, kdy je posledním viditelným zářícím tělesem noční oblohy. Většina z nás se ovšem s Jitřenkou příliš často nesetkává, protože v brzkých ranních hodinách většinou spíme...

Často se na internetu setkávám s názorem, až přesvědčením, že Večernice a Jitřenka jsou jen jiné výrazy pro Severku a Polárku. Nyní už víme, že je to jinak. Zodpověděli jsme si první část zamotaných pojmů. Zbývá nám tedy ta druhá. Co je Polárka a co Severka?

 

Severka a Polárka

jsou lidové názvy pro totéž. Severka, neboli Polárka je nepříliš jasná hvězda v souhvězdí Malé medvědice, známém také jako Malý vůz (Ursae Minoris). Oficiálně se Polárka nebo Severka jmenuje Alfa Ursae Minoris, což ovšem nezní příliš romanticky, viďte? Latinské jméno pro tuto hvězdu je Polaris, vycházející ze Stella Polaris, což neznamená nic jiného než „Polární hvězda“. A zde se přímo dotýkáme důvodu, proč se tato hvězda stala jednou z nejznámějších hvězd noční oblohy. Je velice snadné ji na nebi nalézt, nachází se v souhvězdí Malého vozu a je poslední hvězdou v jeho pomyslném oji. Hlavním důvodem, proč je Polárka tak výjimečná, je její poloha. Se Severkou nad hlavou totiž vždy najdete sever, a to i bez kompasu. Stejně, jako staří mořeplavci, kterým Severka nejednou zachránila život v rozbouřených oceánech.

Díky tomu, že Polárka leží téměř v ose otáčení Země, jeví se z hlediska pozorovatele na zemském povrchu tato hvězda jako pevný a nehybný bod, určující severní nebeský pól, bod, kolem kterého se otáčejí ostatní hvězdy. Tato hvězda, stejně jako střelka kompasu, nás za všech okolností povede na sever. Nějaký ten rok tomu tak ještě bude. Minimálně do doby, kdy se za cca 8000 let v pozici Polárky ocitne hvězda Deneb nebo přibližně za 12000 let jasně zářící hvězda Vega. Ale nebojte, o „svou“ Polárku neboli Severku nepřijdeme nadobro. V roce 25800 ji opět přivítáme na pozici, v jaké ji známe dnes. Polární hvězda opět převezme žezlo a bude nás vést neochvějně na sever.

Realistická noční obloha Spaceglo; třeba i s Večernicí :-)

Objednejte si ještě dnes své vlastní realistické hvězdné nebe na strop ložnice nebo dětského pokoje. Slevový kupón (kód) na 100Kč: VECERNICE